Jansson kører i mål på 125. etape
Her i vores 125. jubilæumsår har vi valgt at tematisere festlighederne, ved at sammenkoble vores store begivenhed med en anden historisk begivenhed – nemlig, at Tour de France har valgt Vejle som startby.
Samvittighedsfuld siden 1897
Den 12. juni 1897 startede C.M. Jansson sin el-virksomhed i Vejle. Jansson, som kom fra Sverige, medbragte sit vidnesbyrd fra sin tidligere arbejdsgiver, hvor der stod:
Jansson har altid udført sit arbejde med flid, dygtighed og god opførsel.
Efter at have medvirket ved etablering og idriftsættelse af Vejle El-værk, startede han sin virksomhed i Vejle.
Jansson grundlagde sin virksomhed på de tidløse værdier, som vi den dag i dag, bestræber os på at leve op til, ved at efterleve vores motto:
Samvittighedsfuld siden 1897.
Vejle – et godt sted at starte.
C.M. Jansson må have tænkt: Vejle er et godt sted at starte – og vi må give ham ret.
Nu 125 år senere trives Jansson, som en af byens ældste virksomheder, forsat i bedste velgående og i stadig udvikling.
Men også Tour de France må have fået øje på byens mange værdier og naturskønne beliggenhed i det kuperede terræn.
Så derfor er: Vejle – et godt sted at starte.